Můj první počítač

Svůj první počítač jsem si pořídil v roce 1988. Mám ho stále, je plně provozuschopný - a stále si ho náležitě považuji. Je to Amstrad PPC 640, což byl jeden z prvních laptopů standardu IBM PC, s plnohodnotnou klávesnicí, navíc vybavený zabudovaným telefonním modemem! Dobové recenze ho chválily jako kvalitní modem za rozumnou cenu, ke kterému výrobce přidal gratis ještě osobní počítač. Mohl fungovat jak z napájecí sítě (přes vnější adaptér), tak i na baterky - na deset běžných baterií typu C.

Foto: Amstrad PPC 640

Jeho konfigurace v dnešní době vzbuzuje spíše úsměv na rtech. Procesor: Intel 8086-2, taktovaný na 8 MHz, se 640 KB paměti RAM, bez pevného disku (!!!), jen se dvěma disketovými mechanikami 3 1/2 palce, s nepodsvětleným černobílým LCD displejem a grafikou MDA nebo CGA. A pak onen báječný modem, dosahující (na skutečně kvalitní telefonní lince) až 2400 bitů za sekundu!!!

Konstrukční provedení vidíte na obrázcích, počínaje na míru šitou brašnou, ze které vyčuhuje masivní rukojeť celého laptopu.

Foto: Amstrad PPC 640

Do této brašny se laptop ukládal ve složeném stavu, který vidíte na obrázku vpravo. Tedy ve stavu se zaklopenou klávesnicí. Po jejím odklopení ze ukázal i zaklopený LCD displej, který se pro běžnou práci obvykle zvedl tak, jak uživatel potřeboval, a jak na něj nejlípe viděl. Detail (s pohledem zezadu vidíte na následujícím obrázku).

Foto: Amstrad PPC 640

Telefonní modem byl v laptopu skutečně zabudován, a už tehdy byl "průchozí": z jedné ztrany se připojil k analogové telefonní lince, a z druhé strany se k němu dal připojit běžný telefon. Pro připojení modemu k telefonní lince sloužil kablík (s redukcí), který se vyndaval ze speciální zásuvky na horní straně počítače (viz levý obrázek). Telefon se pak připojoval ke ždířce na zadní straně, kde byly umístěny i další konektory.

Foto: Amstrad PPC 640

Schopností tohoto modemu jsem využíval opravdu hodně. Zpočátku pro připojování na různé BBSky a k počítačům na VC ČVUT, pro přístup do sítě EARN. Později i pro přístup k Internetu. Vlastně mohu říci, že právě tento modem mne přiměl zajímat se více o počítačové sítě a komunikace. Vlastně on mne uvedl do báječného světa počítačových sítí :-).

Naopak zobrazovací schopnosti nepodsvíceného (vyklápěcího) LCD modemu nebyly nijak valné. Spíše bych řekl, že žalostné. Pro alespoň nějakou čitelnost bylo nutné pečlivě hledat optimální osvětlení.

Foto: Amstrad PPC 640

Dnes už asi jen málokdo ví, že MDA znamená Monochrome Display Adapter, umožňující zobrazovat pouze texty, samozřejmě bez háčků a čátek. Grafiku uměl až režim CGA (Colour Graphics Adapter), a to s maximálním rozlišením 640x200 pixelů, s maximem 16 barev na pixel. Jenže na černobílém displeji byly barvy stejně k ničemu. Ale i tak se na takovémto displeji dařilo například známému editoru Text602.

Foto: Amstrad PPC 640

Časem se mi podařilo sehnat barevný CGA monitor, který se dal připojit k výstupu pro externí displej. A na to už se dalo koukat, dokonce už i v barvě! Stále sice v rozlišení 640x200, ale i tak to byl tehdy malý zázrak. Na takovéto sestavě jsem psal dlouhou dobu, prakticky všechny své první články a seriály od roku 1991. A také jsem na této sestavě dokázal malovat obrázky, od ilustrací ke článkům až po celé přednášky. Viz následující ukázka z mé přednášky o mikroprocesorové technice, která vznikla v roce 1989. Podivně roztažený tvar slidů je dán právě rozlišením grafického režimu CGA: 640 x 200 pixelů.

Foto: Amstrad PPC 640

© Jiří Peterka, 2009 | design & coding by myself
Valid HTML 4.01 Transitional  Valid CSS!